Čeprav se hormonske akne na obrazu pogosto povezujejo s puberteto, so še kako pogosto prisotne tudi pri odraslih (še posebej pri ženskah), posledično pa močno vplivajo na samozavest in kakovost življenja. Ste si tudi vi mislili, da bodo akne po koncu pubertete izginile? Te pa še kar vztrajajo, kljub temu, da ste preizkusili že nešteto izdelkov in tretmajev? Berite naprej, mogoče so pa za vaše akne na obrazu krivi hormoni.
Kaj sploh so hormonske akne in kako jih prepoznamo?
Hormonske akne se večinoma pojavljajo v odrasli dobi, predvsem v spodnjem delu obraza, vključno z ličnicami in okoli čeljusti. Zelo pogoste so tudi hormonske akne na bradi, kaj več o tem pa si lahko preberete v članku ‘Hormonske akne na bradi: 5 načinov, kako se jih lahko znebite’. Hormonske akne na obrazu se drugače lahko kažejo v obliki ogrcev, belih mozoljev ali pa majhnih mozoljev, ki se lahko razvijejo tudi v boleče, podkožne ciste. Hormonske akne na obrazu so predvsem posledica nihanja hormonov, ta nihanja pa lahko povzročijo prekomerno proizvodnjo sebuma (maščobe v koži), vnetje v koži, mašenje por (z odmrlimi kožnimi celicami, umazanijo, itd.) – vse to pa vodi do nastanka mozoljev. Takšno okolje je posledično zelo ugodno za razmnoževanje bakterij, kot je Propionibacterium acnes, ki pa je eden izmed povzročiteljev aken na obrazu. Čeprav so hormonske akne pogosto neizogibne, obstajajo rešitve, da se prepreči nastanek novih izbruhov.
Vzroki za nastanek hormonskih aken na obrazu
Hormonske akne na obrazu pri odraslih se pojavijo zaradi različnih dejavnikov, ki vplivajo na hormonsko ravnovesje v telesu. Med najpogostejšimi vzroki so hormonske spremembe, ki se pojavijo med:
- menstrualnim ciklusom,
- nosečnostjo,
- menopavzo,
- jemanjem hormonske kontracepcije
- pri sindromu policističnih jajčnikov
- pri povečanih nivojih androgenov (to so hormoni, ki so značilni za moške, ampak jih imajo tudi ženske).
Pri nekaterih ljudeh lahko genetika igra pomembno vlogo pri nagnjenosti k hormonskim aknam, medtem ko lahko stres, nepravilna prehrana in neustrezna nega kože še dodatno poslabšajo težavo. Nekaj najbolj pogostih vzrokov za nastanek hormonskih aken na obrazu smo opisali spodaj:
Menstrualni cikel
Hormonske spremembe, ki se pojavijo med menstrualnim ciklusom so povsem normalne, ampak lahko močno vplivajo na stanje kože. V drugi polovici cikla se poveča proizvodnja estrogena in progesterona, kar med drugim poveča tudi aktivnost žlez lojnic. Posledično naša koža proizvede več sebuma, kar pa lahko pri nekaterih maši pore in poveča nastanek aken.
Sindrom policističnih jajčnikov (PCOS)
PCOS je endokrina motnja, ki jo pogosto spremlja povišana raven moških hormonov, imenovanih androgeni. To hormonsko neravnovesje lahko povzroči povečano proizvodnjo sebuma in posledično povečajo tveganje za nastanek aken. Poleg tega lahko PCOS povzroči tudi druge spremembe v koži, kot so hiperpigmentacije in nastanek nepravilnosti.
Nosečnost
Med nosečnostjo se hormonsko ravnovesje v telesu močno spreminja, kar pa spet lahko vpliva na stanje kože. Poveča se raven progesterona, kar se lahko pri mnogih ženskah odrazi v poslabšanju obstoječih aken ali celo v pojavu novih izbruhov. Poleg tega se lahko med nosečnostjo poveča tudi občutljivost kože, kar prispeva k večji dovzetnosti za vnetje in draženje.
Kako se lahko spopademo s hormonskimi aknami na obrazu?
Zdravljenje hormonskih aken na obrazu je odvisno od stopnje resnosti in individualnih potreb posameznika. Za lažje primere se lahko uporabljajo lokalni izdelki, ki vsebujejo salicilno kislino, benzoil peroksid ali retinoide, za zmanjšanje vnetja in preprečevanje mašenja por. Pri hudih primerih lahko zdravnik predpiše peroralna zdravila, kot so antibiotiki, retinoidi, izotretinoin ali hormonsko kontracepcijo, za uravnavanje hormonov in zmanjšanje proizvodnje sebuma (maščobe v koži).
V boj nad aknami tudi na naraven način!
Pri blažjih oblikah hormonskih aken se uporabljajo tudi druge možnosti zdravljenja. Vemo, da lahko prehrana in življenjski slog pomembno vplivata na hormonske akne na obrazu. Raziskave kažejo, da lahko nekatere prehranske navade in naš življenjski slog poslabšajo hormonske akne ali pa stanje izboljšajo.
Med najpogostejšimi krivci za poslabšanje aken so prekomerno uživanje rafiniranih sladkorjev, mlečnih izdelkov, živil z veliko maščobe ter živil z visoko vsebnostjo ogljikovih hidratov. Na drugi strani pa lahko nekatera živila, bogata z antioksidanti, kot so sadje, zelenjava in omega-3 maščobne kisline, pomagajo zmanjšati vnetje v telesu in izboljšati stanje kože. Prav tako je za ohranjanje zdrave kože pomembno uživati dovolj vlaknin, vitaminov in mineralov. Tukaj si lahko pomagamo tudi s prehranskimi dopolnili (kot je na primer InGlow), ki vsebujejo vitamine, minerale in antioksidante, ki aknasti koži pomagajo od znotraj.
Tudi stres in pomanjkanje spanca velikokrat poslabšata hormonske akne na obrazu, zato ne smemo pozabiti na redno telesno aktivnost, tehnike sproščanja in kakovosten spanec.
Poleg prehrane in življenjskega sloga je pomembna tudi pravilna nega
Pomembno je, da vzpostavimo ustrezno nego kože, ki vključuje umivanje obraza zjutraj in zvečer ter uporabo izdelkov, ki ne mašijo por (nekomedogeni kozmetični izdelki). Ne smemo tudi pozabiti na ustrezno vlažilno kremo in zaščitno kremo pred soncem (sploh, če so v naši rutini nege kože tudi kisline ali druge aktivne spojine). Če se hormonske akne kljub vsemu nadaljujejo ali pa so v hujši obliki (z bolečimi cistami), se je priporočljivo posvetovati z zdravnikom ali dermatologom, ki vam bo priporočil ustrezno zdravljenje.
Hormonske akne na obrazu so res neprijetna težava, ki močno vpliva na samozavest posameznika. Kljub temu pa obstajajo številni načini zdravljenja in preprečevanja hormonskih aken, ki posameznikom nudijo učinkovito rešitev. Z ustrezno nego kože in izboljšanjem prehrane ter življenjskega sloga lahko dosežemo res veliko in končno pridemo do bolj čiste in zdrave kože. In ne pozabite – pri spopadanju s hormonskimi aknami na obrazu je najbolj pomembna konsistenca in vztrajnost, saj lahko pri uvedenih spremembah traja tudi osem do deset tednov, da pridemo do konkretnih rezultatov.
Pogosta vprašanja
Prepoznavanje hormonskih aken je lahko zapleteno, saj so precej podobne drugim vrstam aken oz. težav s kožo. Hormonske akne na obrazu lahko prepoznamo po:
- Lokaciji izbruhov: hormonske akne se običajno pojavljajo na določenih predelih obraza, kot so spodnji del ličnic, na čeljusti ali vratu.
- Obliki: hormonske akne pogosto vključujejo globoke, vnetne mozolje, imenovane ciste. Poleg tega so lahko prisotni tudi beli mozolji, ogrci ali pustule.
- Če opazite, da se vaše akne poslabšajo pred menstruacijo ali med drugimi hormonskimi spremembami, kot so nosečnost, menopavza ali jemanje hormonske kontracepcije, je to lahko znak, da imate hormonske akne.
Na žalost je po navadi odgovor na to vprašanje ne. Pri mnogih ljudeh je tako, da se hormonske akne nadaljujejo ali celo poslabšajo brez ustreznega zdravljenja. To je lahko posledica predvsem trajnejših hormonskih neravnovesij ali drugih dejavnikov, ki vplivajo na pojavljanje aken, kot so genetika, prehrana, stres ali uporaba neustreznih izdelkov za nego kože. Že sami lahko začnete s spremembami prehrane in življenjskega sloga ter nege kože, pri hujših oblikah pa je priporočljivo, da se posvetujete še z zdravnikom ali dermatologom.
Nastanek hormonskih aken na obrazu lahko sprožijo različni dejavniki, ki vplivajo na hormonsko ravnovesje telesa. Med najbolj pogoste spadajo:
- Menstrualni cikel,
- Nosečnost,
- Menopavza,
- Sindrom policističnih jajčnikov,
- Jemanje hormonske kontracepcije,
- Stres,
- Pomanjkanje spanca,
- Poslabša jih lahko še neustrezna prehrana in nezdrav življenjski slog.
Pri hormonskih aknah je pomembno, da se jih zdravi celostno, saj so posledica hormonskega neravnovesja (lahko zaradi PCOS, menstrualnega cikla, težave s ščitnico in še…), zato ponavadi običajni izdelki za nego kože niso dovolj.
Pomembno je, da imamo pokrite osnove – zdrava prehrana, življenjski slog, dovolj spanca, minimalno stresa… Potem pa se v drugem koraku ukvarjamo s kozmetiko in prehranskimi dopolnili. Tukaj lahko seveda pomaga tudi InGlow, saj vsebuje vitamine in minerale, ki so potrebni za normalno delovanje kože in antioksidante (npr. zeleni čaj, ki deluje antimikrobno, zvezdna roža, ki vsebuje gama linolensko kislino, ki pomaga pri aknah, astaksantin, ekstrakt granatnega jabolka, ki delujejo protivnetno… – več o sestavinah si lahko preberete tukaj)
Pri hormonskih aknah na obrazu ljudje pogosto uporabljajo ogromno različnih produktov, saj jih (logično) želimo čim hitreje pozdraviti. Od raznih kislinskih pilingov, močnih čistilnih gelov, dermatološko predpisanih sredstev, itd. – kaj to pomeni za kožo? Osebe s hormonskimi aknami imajo velikokrat zato porušeno/poškodovano kožno bariero. InGlow pa vsebuje ceramide (ter druge sestavine), ki pripomorejo k popravljanju kožne bariere. Zato bi bil tudi iz tega vidika primeren za tiste, s hormonskimi aknami.
Ne, InGlow ni primeren za nosečnice in doječe matere.
2 Responses
Dolgo sem se spopadala z aknami po 30. letu. Z uporabnimi informacijami tega članka in vsakodnevnim uživanjem prehranskega dopolnila Marivelle sem se jih uspela za vedno znebiti!
Super, smo veseli! 🙂