Akne in mozolji na hrbtu, katere se v angleščini poimenuje tudi “bacne”, so pogosta in neprijetna težava, s katero se sooča veliko ljudi. Čeprav akne običajno povezujemo z obrazom, se lahko pojavijo kjerkoli na telesu, vključno s hrbtom. Mozolji na hrbtu niso le estetska skrb, temveč lahko povzročijo tudi bolečino in nelagodje. Ko nastopijo toplejši meseci, se seveda poveča želja po nošenju oblačil, ki razkrivajo več kože. To lahko še dodatno poveča naše frustracije zaradi aken na hrbtu. V tem članku bomo raziskali vzroke za nastanek mozoljev na hrbtu ter podali praktične nasvete in učinkovite rešitve, kako se jih lahko znebite in ohranite gladko ter zdravo kožo.
Kaj povzroča akne na hrbtu?
Tako kot vse vrste aken, so tudi akne na hrbtu posledica prevelike aktivnosti žlez lojnic. Žleze lojnice proizvajajo maščobo v koži, imenovano sebum, ki drugače pomaga ohranjati kožo zdravo, vendar pa preveč sebuma lahko vodi do prekomerne rasti bakterij in odmrlih kožnih celic, kar lahko zamaši pore v koži.
Hrbet ima precej lasnih mešičkov, zato so izbruhi aken na tem predelu kar pogosti. Mozolji na hrbtu se lahko pojavljajo v obliki rdečih, vnetih izboklin, črnih ogrcev, belih mozoljev, podkožnih mozoljev (katere se občuti kot bolečino oz. občutljivost na hrbtu) ali pa imamo na hrbtu brazgotine od prejšnjih izbruhov aken.
Prekomerno proizvajanje sebuma lahko povzročijo:
- Hormonske spremembe – te so v najstniških letih pogost vzrok za akne, vendar so izbruhi aken povezani tudi s hormonskimi spremembami med menstruacijo, nosečnostjo, menopavzo, itd. (Več o hormonskih aknah si lahko preberete v članku ‘Kaj so hormonske akne? Vse, kar morate vedeti o njih’).
- Določena zdravila – akne se lahko pojavijo kot stranski učinek jemanja določenih zdravil, na primer nekaterih antidepresivov.
- Stres – ta je lahko eden iz med dejavnikov, ki prispeva k pojavu aken, ali pa te še dodatno poslabša.
- Neustrezna prehrana – tudi prehrana ima lahko vpliv na akne in prekomerno izločanje sebuma. Raziskave kažejo, da lahko določeni ogljikovi hidrati (npr. beli kruh, čips…), ki povečajo raven sladkorja v krvi, prispevajo k aknam. Za nekatere pa so lahko problematični tudi mlečni izdelki (predvsem posneti mlečni izdelki – z manjšo vsebnostjo mlečne maščobe).
- Neustrezna kozmetika – npr. komedogeni izdelki, ki mašijo pore ali pa določene sestavine šamponov/balzamov, ki nam tečejo po hrbtu med tuširanjem.
- Znoj – ta lahko akne poslabša, še posebej, če je ujet pod tesnimi oblačili.
- Genetika – raziskave kažejo, da genetika igra vlogo pri delovanju žlez lojnic.
Isti sprožilci, ki povzročajo akne na obrazu, veljajo tudi za hrbet. Pri aknah na hrbtu lahko dodatno prispeva še trenje zaradi oblačil, nahrbtnikov, športne opreme in pa potenje pri vadbi ali zaradi vročega vremena.
Učinkoviti načini za zdravljenje aken na hrbtu
Pri zdravljenju aken na hrbtu obstajajo različne možnosti brez recepta in na recept, ki vam pomagajo očistiti mozolje na hrbtu. Če so se vam pred kratkim šele pojavile akne na hrbtu (ali pa če se te pojavljajo v blažji obliki in niso boleče ter globoke), je priporočljivo, da najprej poskusite z zdravljenjem sami doma. Verjetno boste morali uporabljati večino izdelkov za zdravljenje vsaj 6-8 tednov, preden boste videli rezultate. Tveganje za pojavljanje novih izbruhov pa lahko zmanjšate tudi tako, da se izogibate drgnjenju kože na hrbtu z agresivnimi izdelki, prepogostemu menjavanju kozmetičnih izdelkov in redno menjavanje brisač, še posebej po športnih aktivnostih.
Mozoljev na hrbtu se vam morda uspe znebiti že z določenimi navadami, kot je nošenje ohlapnih oblačil in spremembe v prehrani ter življenjskega sloga. Če pa to ne deluje, lahko zdravljenje vključuje tudi zdravila, ki jih predpiše dermatolog. Akne lahko predstavljajo kar velik izziv pri zdravljenju, ne glede na to, kje na telesu se pojavijo.
Zdravljenje brez recepta
Če imate blage do zmerne akne na hrbtu si lahko pomagate s kozmetičnimi izdelki, ki vsebujejo naslednje aktivne spojine:
- Benzoil peroksid: Ta pomaga uničiti bakterije, ki povzročajo akne. Za mozolje na hrbtu se ga lahko uporablja v obliki penastega čistila za telo, katerega pustite par minut na koži predno ga sperete, da učinkovina deluje.
- Salicilna kislina: Salicilna kislina je lahko koristna pri zmanjševanju belih mozoljev in ogrcev, ker odmaši pore, odstrani odmrlo kožo in zmanjša vnetje v koži. Za mozolje na hrbtu je dobro, če vaš gel za tuširanje vsebuje salicilno kislino – uporabite ga samo na predelu hrbta oz. tam, kjer se vam pojavljajo akne.
- Azelaična kislina: Ta spojina ima protivnetne in protibakterijske lastnosti, ki lahko pomagajo izboljšati akne na obrazu, prsih in hrbtu. Prav tako pomaga pri hiperpigmentacijah (to so temne lise, ki lahko ostanejo dolgo po izbruhu aken).
Zdravljenje na recept
Bolj resni ali boleči izbruhi aken na hrbtu pogosto zahtevajo zdravljenje s strani dermatologa, ki predpiše določena sredstva na recept. Med te spadajo na primer topični antibiotiki in oralni antibiotiki, ki pomagajo zmanjšati raven bakterij, ki povzročajo akne na koži. Hormonska terapija (kontracepcijske tabletke) in izotretinoin, ki je zdravilo, katero se uporablja za izjemno hude primere aken na hrbtu, saj ima močne stranske učinke.
Ukrepi za gladko in zdravo kožo
V večini primerov lahko mozolje na hrbtu odpravimo s spremembo življenjskega sloga, raznih ukrepov in uporabo domačih sredstev. Tukaj je nekaj stvari, ki jih lahko storite, da se znebite aken na hrbtu:
- Prhanje po vadbi – stuširajte se takoj po končani vadbi in ne pustite, da znoj in umazanija ostajata na koži dlje časa.
- Piling kože – izvajajte nežne pilinge s sestavinami, kot so salicilna kislina, azelaična kislina, da iz kože odstranite odvečno umazanijo in olja. To pomaga zmanjšati količino odmrlih kožnih celic, ki bi lahko zamašile pore.
- Nošenje ohlapnih oblačil – popeta oblačila lahko dražijo kožo, zadržujejo umazanijo in znoj ter jo drgnejo v pore, zato je bolje, če nosite bolj ohlapna oblačila, še posebej poleti ali pri športnih aktivnostih, ko se več znojimo.
- Temeljito spiranje balzama in šampona – pri tuširanju moramo biti pazljivi, da temeljito izperemo balzam in ostala sredstva za nego las in da se poskusimo izogniti temu, da jih izpiramo po hrbtu. Tovrstni izdelki namreč vsebujejo veliko olj in ostalih sredstev in v primeru, da jih ne izperemo dovolj temeljito iz hrbta lahko povzročijo mašenje por ter posledično akne na hrbtu.
- Spenjanje las – lase si redno umivajte in si jih med športnimi aktivnostmi spnite v čop, saj lahko koži na hrbtu prinašajo umazanijo in posledično povzročijo izbruhe aken.
- Uporabljajte izdelke za nego telesa brez olja in takšne, ki so označeni kot “nekomedogeni”, kar pomeni, da ne mašijo por.
Bodite pozorni na uporabo nahrbtnikov, torbic ali druge opreme, ki se drgne ob hrbet in lahko posledično povzroči izbruh mozoljev na hrbtu.
Ali spremembe življenjskega sloga in prehrane pomagajo?
Akne na hrbtu lahko omilite tudi s prehranskimi in življenjskimi spremembami, saj lahko to pomembno vpliva na same izbruhe. Poleg prehrane se osredotočite še na to, da si zagotovite kvaliteten spanec (med 7 in 9 ur na noč), dovolj telesne aktivnosti in čim manj stresa, ki akne še dodatno poslabša.
Nezdrava prehrana lahko našemu telesu škoduje na različne načine. Raziskave kažejo, da lahko živila z visokim z glikemičnim indeksom (GI) (ta povzročajo hiter dvig krvnega sladkorja), akne še poslabšajo. Ta živila vključujejo na primer beli kruh, bele testenine, riž, krompir, pekovske izdelke… Priporočljiva je zdrava in uravnotežena prehrana, ki vsebuje veliko sadja, zelenjave, polnozrnatih žit in beljakovin (pusto meso, mlečni izdelki, jajca, stročnice…)
Pomagate si lahko tudi s prehranskimi dopolnili, ki vsebujejo ekstrakt zelenega čaja. Zeleni čaj je namreč poln antioksidantov, ki delujejo protivnetno in protibakterijsko in tako lahko pomaga pri zdravljenju aken. Eden iz med takšnih izdelkov je tudi InGlow, ki poleg ekstrakta zelenega čaja vsebuje še druge antioksidante, vitamine in minerale, ki pomagajo nahraniti kožo od znotraj in pomagajo pri aknasti koži.
Kako se znebiti brazgotin od aken na hrbtu?
Zelo pogosto je, da od aken na hrbtu ostanejo tudi brazgotine oz. post-vnetna hiperpigmentacija, ki pustijo temne lise/pike na kožo. Brazgotine in hiperpigmentacije se pojavijo zaradi vnetnih aken (predvsem tistih bolečih, globokih in vnetnih), zapoznelega zdravljenja ter praskanja ali stiskanja aken. Pri tretiranju brazgotin in hiperpigmentacij si lahko pomagamo z raznimi kremami ali geli za brazgotine, ki vsebujejo azelaično kislino ali pa raznimi silikonskimi trakovi. Če pa je teh brazgotin veliko oz. se jih nikakor ne moremo znebiti, pa se lahko odločimo tudi za profesionalno zdravljenje brazgotin z laserjem, kemičnimi pilingi, mikrodermoabrazijo ali mikroneedling. Mikroneedling je tehnika, pri kateri se uporablja posebno orodje, ki vsebuje majhne igle, ki potem spodbujajo nastanek kolagena v koži in hitrejše celjenje. Večina tretmajev lahko pomaga zbledeti brazgotine od aken, vendar pa je najpomembnejše, da zdravimo aktivne akne na hrbtu in tako preprečimo nastanek novih brazgotin.
Kdaj poiskati pomoč dermatologa?
Čeprav akne same po sebi niso škodljive, lahko močno vplivajo na vašo samozavest, še posebej, če se pojavljajo v hujših oblikah. Če vam začetno zdravljenje ne prinese rezultatov, se lahko obrnete na dermatologa, ki vam bo pomagal najti ustrezno rešitev, ki bo najprimernejša za vas.
Pomembno je, da upoštevate zgoraj opisane ukrepe in si tako pomagate pri reševanju aken na hrbtu. Morda le teh ne boste mogli popolnoma preprečiti, vendar pa lahko vsaj zmanjšate tveganje za njihovo poslabšanje ali nastanek novih izbruhov. Predvsem je pomembno, da se uprete skušnjavi, da bi stiskali ali praskali mozolje na hrbtu, saj lahko to poslabša vnetje in samo stanje.
Obstaja tudi vrsta kvasovke, ki povzroči lezije na koži, ki so na pogled precej podobne aknam. Ta kvasovka se običajno razmnožuje v vlažnih, potnih okoljih. Ker oblačila in nahrbtniki pogosto pokrivajo hrbet (in se na tem mestu tudi pogosto potimo), je to lahko idealno okolje za rast tega mikroba. Če ta pride v lasne mešičke lahko povzroči stanje, znano kot pityrosporum folliculitis. Če antibakterijska zdravljenja niso delovala za vaše akne na hrbtu, imate morda prav to kožno stanje.
Če se vam pojavljajo boleče, globoke ali razdražene akne, se te poslabšujejo ali pa se pojavljajo novi izbruhi po začetnem izboljšanju se tako nujno posvetujte z dermatologom, ki vam bo predpisal ustrezno zdravljenje.
Pogosta vprašanja
Mozolji na hrbtu se lahko pojavijo iz različnih razlogov. Eden izmed glavnih je prekomerna aktivnost žlez lojnic, ki proizvajajo maščobo v koži – zaradi tega so potem pore bolj nagnjene k mašenju in prekomerni rasti bakterij. Prav tako lahko na akne na hrbtu vplivajo hormonske spremembe (več o hormonskih aknah na obrazu in drugje po telesu si lahko preberete tukaj.), stres, neustrezna prehrana, itd. Stanje pa lahko dodatno poslabša znojenje (npr. če se ne stuširamo takoj po telesni aktivnosti), drgnjenje tesnih oblačil ob hrbet, če ne izperemo balzamov in šamponov dovolj temeljito ali pa če se te izpira po hrbtu…
Akne, kjerkoli na telesu, lahko pustijo brazgotine. To se zgodi predvsem zaradi vnetja in zmanjšane proizvodnje kolagena na tistem mestu. Najpomembneje je, da se uprete skušnjavi in ne stiskate ali pa praskate mozoljev, saj lahko to stanje še dodatno poslabša.
Ko se najde zdravljenje, ki deluje za vas, lahko traja tudi 6 do 8 tednov, preden boste videli neke rezultate, da se vam akne popolnoma očistijo pa lahko traja tudi 3 do 4 mesece – zato je pomembno, da vztrajate!
InGlow vsebuje ekstrakt zelenega čaja, ki je poln antioksidantov, kateri delujejo protivnetno in protibakterijsko in tako lahko pomagajo pri zdravljenju aken. Poleg ekstrakta zelenega čaja vsebuje še druge antioksidante, vitamine in minerale, ki nahranijo kožo od znotraj in pomagajo pri aknasti koži. Jemanje prehranskega dopolnila InGlow lahko prispeva k izboljšanju aken kjerkoli na telesu, vključno s hrbtom. Vseeno pa za akne na hrbtu priporočamo še upoštevanje dodatnih ukrepov, ki smo jih opisali v tem članku.